Jak na gruncie VAT rozliczyć fotowoltaikę w systemie net-metering
Wprowadzenie przez prosumenta nadwyżek energii elektrycznej do sieci w ramach systemu net-metering nie podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli prosument nie otrzymuje wynagrodzenia za wprowadzone nadwyżki oraz prawo do rozliczenia nadwyżki jest ograniczone czasowo.
Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 sierpnia 2023 r. (0112-KDIL3.4012.365.2023.2.EW).
Sprawa dotyczyła gminy, która zrealizowała inwestycję polegającą na montażu paneli fotowoltaicznych na jednym z gminnych budynków użyteczności publicznej (“inwestycja”). W związku z przedmiotową inwestycją gmina zawarła aneks do umowy sprzedaży energii elektrycznej, zgodnie z którym jako prosument energii odnawialnej zobowiązała się do wytwarzania w mikroinstalacji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (“OZE”) w celu jej zużycia na potrzeby własne. Jednocześnie na mocy aneksu gmina uzyskała możliwość wprowadzenia do sieci nadwyżek wytworzonej energii elektrycznej. Rozliczenie fotowoltaiki miało następować w systemie net-metering, zaś właścicielem wyprodukowanej energii w sieci, w sensie ekonomicznym, będzie gmina.
Gmina powzięła wątpliwość, czy wprowadzenie przez nią nadwyżek energii elektrycznej do sieci w ramach systemu net-metering stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta